Jak prawidłowo pomalować sufit? Smugi na suficie? Nigdy więcej!

Wychodzą smugi na suficie po malowaniu? Przeczytaj i zobacz jak uniknąć podstawowych błędów przy malowaniu sufitu!

Zakres stosowania – gładź

Malowanie sufitu to istna zmora dla większości z nas! Powierzchnia tak niewdzięczna, że im bardziej chcemy coś poprawić tym gorzej to wychodzi! Smugi, przebicia, wytłuszczenia, dziwne ślady, odpadające warstwy itp. Uwierz, że po przeczytaniu poniższej treści, z pewnością, pomalujesz elegancko sufit nakładając nawet jedną warstwę farby nawierzchniowej! Podzielmy temat na 2 scenariusze:
Sufit nowy – stan deweloperski jak również świeża gładź (różnica pomiędzy stanem deweloperskim a świeżą gładzią polega na „zabieleniu/nałożeniu” farby podkładowej na świeżą zagruntowaną gładź) Podstawowe pytanie jakie musimy sobie zadać, to: czy na pewno ten sufit jest równy? Niestety, sama zagruntowana gładź, czy też bardzo matowa biała farba (deweloperska), nie będą dawały takiego odbicia światła, które pozwoliło by to ocenić. Zarówno przy jednym jak i drugim zalecamy zagruntowanie powierzchni gruntem głęboko penetrującym  po czym użycie farby podkładowo gruntującej (Majic PVA Primer).   Będzie ona spełniać dwie istotne rzeczy. 1) ustabilizujemy chłonność podłoża 2) przygotujemy odpowiednią powierzchnię dla farb nawierzchniowych Jak nakładać farbę, jakich narzędzi używać, technika malowania znajduje się w dziale Porady Malarskie …i nie tylko Po nałożeniu farby podkładowej w prawidłowy sposób, nieodbijające się światło (widoczne ciemniejsze „plamy”), da nam do wiadomości, że sufit niestety, ale jest krzywy. Oczywiście możemy sprawdzać to też inną metodą (np. długa łata/poziomica). Nie jest to, oczywiście, powód do nie wiadomo jakich zmartwień!

Smugi na suficie? Narzędzia pomocne w ich zapobieganiu Zestaw profesjonalnych narzędzi do malowania dużych powierzchni,
bez śladu łączeń wałka. Wooster seria: Big Ben.

Musimy wyrównać sufit żywiczną masą finiszową (Sheetrock Lekki Niebieski Plus 3) – unikniemy wtedy gruntowania, a masa jest o wiele lżejsza i twardsza, także o wiele lepiej nadaje się na sufit niż tradycyjne ciężkie masy. Po jej nałożeniu, przeszlifowaniu i odpyleniu (jeżeli jest potrzeba to możemy ją nałożyć powtórnie) malujemy raz jeszcze farbą Majic Professional PVA Primer. Możemy malować punktowo lub całościowo, co na pewno będzie miało lepszy efekt.

Farba podkładowa jest tańsza i bardziej wydajna od farby nawierzchniowej!

    Jeżeli mamy już pomalowany (i suchy) sufit farbą podkładową, możemy przystąpić do malowania farbą nawierzchniową. Najlepiej poczekać 12 godzin, albo i dłużej, do malowania farbą nawierzchniową. Całkowite wyschnięcie powierzchni  jest bardzo istotną rzeczą, gdyż nie możemy dopuścić, żeby podczas malowania farba nawierzchniowa rozpuszczała niedoschniętą do końca farbę podkładową! – po tym właśnie wychodzą smugi i przebicia! Po pomalowaniu techniką opisaną w artykule Jak nakładać farbę, jakich narzędzi używać, technika malowania” znajduje się w dziale Porady Malarskie …i nie tylko powinniśmy mieć bardzo przyzwoicie pomalowany sufit, przy użyciu tylko jednej warstwy farby nawierzchniowej! Nie zawsze (szczególnie przy pierwszym suficie) efekt ten jest osiągnięty, dlatego też po następnych 12 godzinach, możemy jeszcze raz przemalować sufit ta samą techniką co uprzednio.

Sheetrock Masa szpachlowa żywiczna amerykańska Lekka, żywiczna masa szpachlowa Sheetrock Plus 3

Sufit gładź uprzednio malowana, z niezadowalającym efektem (smugi, przebicia, krzywizna, odpadajace warstwy itp.) W sytuacji odpadającej farby, należałoby się zastanowić dlaczego tak jest? Niekoniecznie może być to wina starej farby, ale np. zalanie przez sąsiada czy zła izolacja, w przypadku poddaszy.

Najpierw trzeba rozpoznać i usunąć skutki, a dopiero potem odnawiać.

Podstawową rzeczą, będzie zeskrobanie starej farby oraz wszystkiego co jest „luźne”, następnie zagruntowanie gruntem. Kolejnym krokiem będzie wyrównanie powierzchni, jeżeli są duże dziury od ok. 4mm  i więcej, nie warto jest marnować pieniędzy i czasu na używanie żywicznej masy finiszowej np. Sheetrock,  tylko uzupełnienie z grubsza gipsem szarym szpachlowym. Po przetarciu i odpyleniu gruntujemy ponownie „załatane” miejsca. Po wyschnięciu musimy wyrównać sufit żywiczną masą finiszową (Sheetrock Lekki Niebieski Plus 3) – unikniemy wtedy gruntowania, a masa jest o wiele lżejsza i twardsza, dlatego też o wiele lepiej nadaje się na sufit niż tradycyjne ciężkie masy. Po jej nałożeniu, przeszlifowaniu i odpyleniu (jeżeli jest potrzeba to możemy nałożyć powtórnie) malujemy raz jeszcze farbą Majic Professional PVA Primer. Możemy malować punktowo lub całościowo, co na pewno będzie miało lepszy efekt.

  Jeżeli mamy już pomalowany (i suchy) sufit farbą podkładową możemy przystąpić do malowania farbą nawierzchniową. Najlepiej poczekać 24 godziny, albo i dłużej, do malowania farbą nawierzchniową. Całkowite wyschnięcie powierzchni jest bardzo istotną rzeczą, gdyż nie możemy dopuścić, żeby przy malowaniu farba nawierzchniowa rozpuszczała niedoschniętą do końca farbę podkładową! – po tym właśnie wychodzą smugi i przebicia!   Po pomalowaniu techniką opisaną w artykule „Jak nakładać farbę, jakich narzędzi używać, technika malowania” znajduje się w dziale Porady Malarskie …i nie tylko powinniśmy mieć bardzo przyzwoicie pomalowany sufit, przy użyciu tylko jednej warstwy farby nawierzchniowej! Nie zawsze (szczególnie przy pierwszym suficie) efekt ten jest osiągnięty, dlatego też po następnych 24 godzinach, możemy jeszcze raz przemalować sufit ta samą techniką co uprzednio.

 

Sugestie, Uwagi,  Pytania prosimy przesyłać na adres sklep@majic.pl

 

Kopiowanie i wykorzystywanie niniejszej treści dozwolone tylko za zgodą www.majic.pl